Kultur

Ny sang fra Chief 1 til 90’er-musical: “LEGENDER”

Af Mads Wiig Ehmsen - mwe@danmarkc.tv

En ny sang med titlen “LEGENDER” er blevet udgivet som en del af den kommende danske musical “WHAT IS LOVE – En Vi Elsker 90’erne musical”. Sangen er produceret af Chief 1 og samler flere generationer af musikere.

Chief 1 har skabt et nyt originalt hit LEGENDER, der bringer os helt tilbage til lavalampens storhedstid. Stortalentet Mary Jean Moore og dancehall-ikonet Dr. Alban står bag mikrofonerne og leverer en ægte 90’er nostalgifest med sangen, der er skrevet sammen med Fyr og Flammes Laurits Emanuel, oplyses det i en pressemeddelelse fra Fredericia Musicalteater.

LEGENDER er et originalt nummer skrevet til den kommende musical WHAT IS LOVE – En Vi Elsker 90’erne musical og hermed en lille forsmag på, hvad der venter til efteråret på Fredericia Musicalteater.

Temaer fra 90’ernes musikscene

Ifølge Chief 1 er både sangen og musicalen inspireret af hans egne oplevelser i musikbranchen i 90’erne. Teksten berører temaer som ungdommens valg mellem berømmelse og integritet, kærlighed og passionen for musikken i en tid præget af opbrud og nye musikalske strømninger. Om baggrunden for sangen og samarbejdet udtaler Chief 1:

– Jeg har selv stået midt i det kaos, hvor man som ung skal vælge mellem drømmen om stjernestøv og det, der virkelig betyder noget. LEGENDER er et tilbageblik på en tid, hvor alt virkede muligt – og hvor musikken var både flugt og frihed. Derfor gav det god mening at få Dr. Alban med på holdet, som jo er en af de helt store stemmer fra dengang, og da jeg først hørte Mary Jean til audition på musicalen, vidste jeg med det samme, at vi sammen kunne bære sangen med alt, hvad den kræver af nerve og styrke, siger han, og fortsætter:

– Hun er en af de allerbedste sangerinder, jeg har arbejdet med nogensinde! Hun er 90’er-energien – bare i 2025, så det glæder jeg mig utrolig meget til at høre i radioen og på scenen til efteråret,

Musical får premiere i efteråret 2025

Forestillingen får premiere den 20. september 2025 på Fredericia Musicalteater. Udgivelsen af singlen “LEGENDER” giver et indblik i den musikalske stil, der kan forventes i forestillingen.

“WHAT IS LOVE – En Vi Elsker 90’erne musical” beskrives som en forestilling, der dykker ned i 90’ernes musikbranche og kultur. Musicalen er et projekt udviklet af Fredericia Musicalteater, AHA Creations, Vi Elsker-iværksætter Riffi Haddaoui og Chief 1.

DanmarkC TV besøgte i efteråret 2024 Fredericia Musicalteater – Hør mere om “WHAT IS LOVE – En Vi Elsker 90’erne musical”. Video: DanmarkC TV

Fakta om LEGENDER
● Titel: LEGENDER
● Kunstner: Chief 1 & Mary Jean Moore feat. Dr. Alban
● Skrevet af: Chief 1, Laurits Emanuel, Dr. Alban og Mary Jean Moore
● Vokaler & kor: Mary Jean Moore, Chief 1 og Dr. Alban
● Piano: Laurits Emanuel (Fyr og Flamme)
● Indspillet, produceret og mixet af Chief 1
● Masteret af Holger Lagerfeldt
● Chiefment / Believe
● Skrevet til den danske musical WHAT IS LOVE – En Vi Elsker 90’erne musical