
Kringsminde klar til stor høstfest

Lørdag den 16. august slår Kringsminde dørene op for en traditionel høstfest for hele familien. Dagen byder på et væld af aktiviteter, fra gamle håndværk og folkedans til dukketeater og smagsprøver, og markerer samtidig indvielsen af gårdens nye madpakkehus.
Mellem klokken 11 og 16 vil gården summe af liv og aktiviteter, der giver et levende indblik i landbolivet og høstens traditioner, som de udspillede sig i gamle dage. Dagen byder på et tætpakket program med alt fra håndværksdemonstrationer og musik til leg og teater, og markerer samtidig indvielsen af en ny facilitet på gården.
Festlighederne åbnes officielt kl. 11.15, hvor Peder Tind, formand for Kultur- og Idrætsudvalget, vil holde den traditionelle høsttale. I sin tale vil han også indvie gårdens nye, moderne madpakkehus, som er opført med støtte fra Udlodningsmidler til Friluftsliv. Umiddelbart efter den officielle åbning vil der blive budt op til folkedans ved det nye samlingssted, for at fejre både dagen og de nye rammer.
Et af dagens absolutte højdepunkter finder sted kl. 14.00, når det allersidste læs neg symbolsk køres hjem fra marken. Hele forsamlingen samles ved kornmarken for at overvære ceremonien, hvor sognepræst Lise Rind vil velsigne årets høst. Som traditionen byder, vil øjeblikket blive efterfulgt af festlig musik og dans, og der vil blive serveret lune æbleskiver til de fremmødte.
Sidste års høstfest på Kringsminde Museumsgård. Video: DanmarkC TV
Aktiviteter for store og små
Hele dagen vil gårdspladsen og staldbygningerne være fyldt med oplevelser for alle aldre. Gårdmusikanten sørger for den musikalske ramme, mens duften af bålmad og pandekager spreder sig. For børn og barnlige sjæle er der rig mulighed for at slå sig løs.
I Emils værksted kan man prøve kræfter med træsløjd, og i teltet på marken opføres dukketeaterforestillingen “Fiskeren og hans kone” både kl. 12.00 og 15.00. Derudover kan man dyste i kugleskøre kuglespil, prøve kræfter med stylteløb og krolf, eller tage på jagt efter bien Bimsen.
Programmet for Høstfest på Kringsminde lørdag d. 16. august
Kl. 11.15 – Høsttale og indvielse af gårdens nye madpakkehus
v. Peder Tind, formand for Kultur- og Idrætsudvalget
(Med støtte fra Udlodningsmidler til Friluftsliv)
Kl. 11.45 – Folkedans ved madpakkehuset
Kl. 12.00 og 15.00 – Dukketeater for børn – Fiskeren og hans kone
(I teltet på marken)
Kl. 14.00 – Det sidste læs neg køres hjem
Høsten velsignes af præst Lise Rind
Der danses, spilles og serveres æbleskiver
(Vi samles ved kornmarken)
(Kilde: Kringsmindes side på Fredericia.dk)