FREDERICIA

Musicalakademiet fejrede 25 år i Fredericia

Af Mads Wiig Ehmsen - mwe@danmarkc.tv

Med bobler i glassene, hejst flag og en samling af næsten 200 nuværende og tidligere studerende, undervisere og venner af huset, fejrede Musicalakademiet i Fredericia sit 25-års jubilæum. Dagen bød på rørende taler, stærke minder og ambitiøse visioner for fremtiden

Det var en festdag søndag d. 17. august præget af stolthed, glæde og utallige kram, da knap 200 nuværende og tidligere studerende, undervisere, fagfæller og samarbejdspartnere samledes for at markere en milepæl i dansk teaterhistorie.

“Det er i sandhed en kæmpe stor dag i dag,” lød det i velkomsten, som satte scenen for en fejring af det fællesskab og den institution, der har formet utallige karrierer på den danske musicalscene.

Festdagen bød på en rejse gennem akademiets historie, fortalt af dem, der har oplevet den på egen krop. Fra de tidlige pionerdage til de nuværende studerendes intense hverdag blev det malet et billede af et unikt uddannelsesmiljø, der er bygget på dedikation, fællesskab og en ukuelig passion for musicalgenren. Som en af de første studerende fra 2003 fortalte, var det en helt særlig tid.

”Vi var jo helt unge, og Musical var sådan virkelig on the rise. Den her uddannelse var helt ny. Det var meget spændende,” lød det i en beskrivelse af de tidlige år som en ”fuldstændig magisk tid,” hvor toppen af poppen fra både Danmark, Broadway og England kom for at undervise, fra Fredericia Musicalteaters direktør, Thomas Bay.

Thomas Bay, teaterdirektør på Fredericia Musicalteater. Foto: DanmarkC TV

En heksekedel af kreativitet

Netop denne blanding af talenter skabte et helt særligt miljø. Flere tidligere studerende beskrev, hvordan akademiet fungerede som ”en heksekedel af kreativitet, som alle bidrog i på en eller anden måde.” Det var et sted, hvor de studerende ikke kun lærte at stå på en scene, men også blev opfordret til at skabe, skrive og udvikle, hvilket har givet mange en alsidig karriere.

En anden tidligere elev, der startede sin karriere som tryllekunstner, fortalte, hvordan akademiet og byen Fredericia gav ham de perfekte rammer for at fordybe sig. ”At flytte til Fredericia, det var faktisk et sted, hvor vi kunne have ro, vi kunne have koncentration til kun at lave det her,” fortalte han. Hans rejse fra trylleri til bugtaling og cirkusoptrædener understreger en vigtig pointe, som han selv formulerede: ”musical har ingen grænser.”

Tidligere elev Peter Nørgaard, bugtaler. Foto: DanmarkC TV

Fremtiden sikres med ny uddannelse

Følelsen af et stærkt og tæt fællesskab blev gentaget af en nuværende studerende, der beskrev sin klasse som ”en lillebitte koncentreret bullionterning.” Denne koncentration og fælles passion er ifølge de studerende en af akademiets største styrker.

Dagens store nyhed kom fra akademiets nuværende leder Bjørg Gamst, som med stolthed i stemmen kunne afsløre de næste store skridt for institutionen: oprettelsen af en helt ny kandidatuddannelse i Fredericia. Den nye overbygning skal ikke kun være for musicalperformere, men også for skuespillere, og vil have et stærkt fokus på pædagogik og udviklingen af nye værker.

”Det, der bliver lidt unikt ved den her kandidatuddannelse, er, at den også kommer til at ligge i Fredericia,” forklarede lederen og fortsatte:

”så vi får styrket netop hele den her fødekæde, og får styrket i det hele taget hele landskabet af, hvordan man kan uddanne sig inden for den her genre.”

Bjørg Gamst, leder for Den Danske Scenekunstskole – Musicalakademiet i Fredericia. Foto: DanmarkC TV