
Mini Triathlon ramte i dag Fredericia hvor seje skoleelever deltog aktivt
Dansk Skoleidræt arrangerer masser af sportsstævner, og i dag var det solbeskinnede Fredericia Idrætscenters tur til at give motionsglade skoleelever en oplevelse.
Det vigtigeste er ikke nødvendigvis at vinde, men at gennemføre sammen med det hold man er på. Det virkede bestemt for eleverne fra 8. klassen og 6. klasserne.
De fordskellige discipliner der indgik var:
100 meter svømning
Kast med ærterposer
1.500 meter løb.

Der var en høj stemning, og rigtig mange gode oplevelser i den flere timer lange udfordring.
Desværre var der afbud fra flere skoler. Det skyldes, at de ikke kunne møde med en lærer, eller pga corona-tiden slet ikke havde elever der havde svømmet. De skoler er sikkert med til næste år.
Herunder de deltagende klasser



Når der er regnet på tider findes de bedste, som går videre til en landsdækkende Triathlon, som afvikles senere på året i Billund, men alle fik en vindermedalje med hjem.
Arrangøren var Fredericia Triathlon Team i samarbejde med Skole OL, som Danmarks Idrætsforbund står bag. Det var med sikker og professionel hånd eleverne blev styret gennem alle strabadserne. Det krævede, at flere fra teamet måtte tage fri fra arbejde eller uddannelse. Fantastisk!

