112

Vaks borger hjalp politiet i Fredericia

Af Mads Wiig Ehmsen - mwe@danmarkc.tv

En patrulje fra Sydøstjyllands Politi foretog natten til fredag den 27. juni 2025 en målrettet og hurtig indsats i Fredericia. Aktionen førte til anholdelse af to mænd mistænkt for forsøg på indbrud.

Klokken 01.34 modtog patruljen en anmeldelse om, at to personer var i færd med at smadre ruden til en frisørsalon i Vendersgade. Kort efter steg de to mænd på hver deres cykel og forlod stedet i sydlig retning.

Det oplyser Sydøstjyllands politi i et opslag på facebook.

En vaks anmelder løb efter gerningsmændene og mødte kort efter patruljen i området. Han kunne oplyse, at de to mænd var drejet mod øst ad Sjællandsgade. Patruljen fulgte straks sporet – og uden brug af udrykning lykkedes det at lokalisere de to personer i krydset ved Sjællandsgade og Norgesgade.

Her blev udrykningssignaler aktiveret, og patruljebilen blev placeret, så gerningsmændenes flugtvej blev blokeret. Begge mænd blev anholdt kl. 01.36 og blev efterfølgende lagt i håndjern.

De to mænd – på henholdsvis 22 og 29 år – er nu sigtet for forsøg på indbrud.

Vi vil gerne rette en stor tak til de borgere, som reagerede hurtigt og gav politiet vigtige oplysninger, der førte til en hurtig anholdelse.