FREDERICIA

VUC Fredericia bør undervise flere voksne og dele ud af erfaringer

Af DanmarkC TV - tv@danmarkc.tv

VUC Fredericia bør undervise flere voksne og dele ud af erfaringer

Region Syddanmark opfordrer VUC Fredericia til at optage og undervise flere voksenkursister med Forberedende Voksenunderundervisning (FVU) samt at dele ud af sine gode FVU-erfaringer.

”I Udvalget for Regional Udvikling anerkender vi de tiltag, der er sat i gang på FVU-området og det fortsat høje omfang af FVU, og anbefaler derfor, at VUC Fredericia fortsat arbejder målrettet med at udvikle FVU-indsatsen for at øge antallet af kursister,” skriver rådets formand Stephanie Lose.

vucRegion Syddanmark prioriterer FVU-undervisningen for at sikre kvalificeret arbejdskraft. Regionen vil som mål have 7 procent af de læsesvage i FVU-forløb. I regionen er der godt 145.000 læsesvage, så det regionale mål svarer til 10.149 FVU-kursister. VUC Fredericias andel af målsætningen er 438 årlige FVU-kursister. VUC Fredericia underviste 762 FVU-kursister – svarende til 12,2 procent af de læsesvage i området – i læsning og matematik i 2014.

”Region Syddanmark har uddannelsesefterslæb, og vores prognoser viser, at vi også i fremtiden kommer til at mangle kvalificeret arbejdskraft til regionens virksomheder. FVU er et vigtigt indsatsområde for at løse den udfordring, og derfor glæder det mig, at VUC Fredericia optager så stor en andel af læsesvage i nærområdet,” siger Stephanie Lose (V), der også er regionsformand.

Fordi VUC Fredericia ligger markant over målsætningen på 7 procent, opfordrer Udvalget for Regional Udvikling, at VUC Fredericia deler sine gode FVU-erfaringer med regionens øvrige VUC’er.

I 2014 har VUC Fredericia forlagt matematik- og læseundervisning af medarbejdere ud på større virksomheder. Den indsats har medført, at VUC Fredericia i år skal opkvalificere alle medarbejdere i nogle af virksomhederne med individuelt tilpassede FVU-kurser.

Desuden holder VUC holder fortsat FVU-kurser for Jobcenter Fredericia, de lokale boligforeninger og andre virksomheder.

”Det er afgørende, at FVU-kurserne i dansk og matematik tilpasses kursisternes og virksomhedernes behov for kompetenceudvikling af medarbejderne. Derfor planlægger vi kurserne i samarbejde med virksomhederne og medarbejderne. Behovet for færdigheder i dansk og matematik stiger i takt med de teknologiske krav, medarbejderne møder på jobbet og i samfundet,” siger underviser Holger Rodam Schmidt, VUC Fredericia.

”VUC Fredericia og dets fire driftsoverenskomstparter udbyder FVU-læsning og matematik i Fredericia. Udvalget for Regional Udvikling vurderer, at der er et tilstrækkeligt og varieret udbud af FVU-undervisning i VUC Fredericias geografiske dækningsområde,” konstaterer Udvalget for Regional Udvikling.

De fire nævnte parter er AOF, CSV, Center for Høretab og Sprogcenter Vejle.

VUC Fredericia har i 2014 desuden haft en markant stigning i antallet af kursister i ordblindeundervisning (OBU) fra 428 i 2013 til 614 i 2014.