FREDERICIA

Ungdoms-DM i triatlon skudt i gang i Fredericia

Af Mads Wiig Ehmsen - mwe@danmarkc.tv

Ungdoms-triatleter gav den fuld gas ved første afdeling af DM-serien

Fredericia lagde lørdag d. 5. april grund til den første afdeling af Danmarksmesterskabet i triatlon for unge atleter.

I alt 63 unge triatleter fra hele landet var lørdag samlet i Fredericia for at kæmpe om de første vigtige point i DM-serien. Stævnet, som blev afholdt i samarbejde mellem Fredericia Triathlon Team og Triatlon Danmark, bød på spændende konkurrencer i og omkring Fredericia Idrætscenter og MesseC.

Det oplyser Fredericia Triathlon Team i en pressemeddelelse.

Dagen startede friskt med 300 meter svømning, hvorefter atleterne hurtigt skulle op på cyklerne for at tilbagelægge en 6 kilometer lang og teknisk krævende rute omkring MesseC. Afslutningen på strabadserne bestod af en 2 kilometer lang løbetur i mål.

Foto: Fredericia Triathlon Team

Blandt de mange deltagere var 10 lokale atleter fra Fredericia Triathlon Team, og de viste flot form på hjemmebanen. Ud af de 63 atleter fra hele landet, var 10 fra lokale Fredericia Triathlon Team.

Heraf kom 3 på podiet.
– 14-15 år kvinder: Ida Kofoed Pedersen, 2. placering
– 14-15 år mænd: Milo Vinther-Bjerg, 2. placering
– 16-17 år kvinder: Vigga Clausen, 2. placering

De stærke præstationer betød, at alle 10 lokale atleter sikrede sig point til den samlede DM-konkurrence, som kulminerer til september i Århus.

Weekenden i Fredericia fortsatte efter lørdagens konkurrence med en træningscamp for de unge triatleter, hvilket har bidraget til den øgede synlighed af glade triatleter i byen.

Foto: Fredericia Triathlon Team
Foto: Fredericia Triathlon Team
Foto: Fredericia Triathlon Team
Foto: Fredericia Triathlon Team