TrekantBrands nytårsparole: 10 år, jubilarer og nye tider

TrekantBrands nytårsparole: 10 år, jubilarer og nye tider

Lørdag den 17. januar 2026 blev en særlig dag for TrekantBrand. Beredskabet kunne fejre sit 10-års jubilæum ved den årlige nytårsparole, hvor både fortjente medarbejdere blev hyldet, og fremtidens udfordringer blev ridset op.

Fanen blev ført ind til toner fra Skodborgs frivillige brandværnsorkester, da direktør Jarl Vagn Hansen bød velkommen til kollegaer og gæster. Dagens talerliste inkluderede desuden den nye formand for beredskabskommissionen, borgmester Christian Lund fra Vejen Kommune, samt tillidsmand Martin Langemose.

Selve året 2025 blev beskrevet som travlt på det organisatoriske plan. Der har været fokus på forarbejdet til hjemtagelse af de nuværende Falck-stationer, gennemførelse af trivselsundersøgelser og udskiftninger i ledelsen. Samtidig er vognparken blevet opgraderet betragteligt med levering af 21 nye køretøjer, herunder syv nye tankvogne.

Travlhed og nye køretøjer

Året 2025 har været præget af store forandringer og operationel travlhed. Der er leveret 21 nye køretøjer, herunder syv tankvogne, hvilket vidner om udvikling, selvom der ifølge tillidsmanden stadig tænkes meget i økonomi, når bilerne indrettes.

Også på vagtcentralen skete der nyt med udvidelsen mod Sønderjylland. I felten blev mandskabet testet ved flere store hændelser, herunder en togulykke ved Bjerndrup og en voldsom brand på havnen i Kolding.

– Den mindede os om, at vores job ikke er helt ufarligt, og at der pludselig kan ske noget uventet. Det måtte selv direktøren erfare, lød det fra Martin Langemose i talen.

Finn Uldall Andersen fra Station Fredericia modtog hæder for 40 års tjeneste. Foto: TrekantBrand
Palle Sørensen er ved at modtage sit hæders-bevis for 25 års tjeneste, bag ham til venstre står Tommy Perez, som ligeledes har tjent brandvæsnet i 25 år. Foto: TrekantBrand

Hæder til trofaste folk

Parolen handlede også om fremtiden, hvor en ny risikobaseret dimensionering venter. Der blev dog også udtrykt et ønske fra medarbejderne om, at fremtidige markeringer ændrer format, så »markeringen er mere lokalt forankret.«

Dagen kulminerede med uddeling af hæderstegn. Fra Fredericia modtog Finn Uldall Andersen hæder for imponerende 40 års tjeneste. Martin Langemose og Michael Køngerskov modtog tegn for 20 år.

Desuden blev Carsten Engler, Tommy Perez, Palle Grewy Sørensen og Michael Køngerskov (som frivillig) hyldet for 25 års indsats.

Titlen som Årets TOPAS gik til stationsleder i Vamdrup, John Boelck, inden TrekantBrands nye maskot, løven Leo Løvehjerte, blev præsenteret for gæsterne.

Martin Langemose, tillidsmand ved Trekantbrand holder tale. Foto: TrekantBrand

Tillidsmand Martin Langemose holdt en tale, hvor han reflekterede over organisationens udvikling og selve jubilæumsfejringen, som var kommet i stand efter ønske fra medarbejderne.

– Det er jeg stolt af. Det er dog ikke min ære og fortjeneste, men jeres – kollegaer, MED-udvalget og ledelsen, sagde han til forsamlingen.

Læs Martin Langemoses tale i sin fulde længde herunder:

Kære gæster og kære kollegaer

Så står vi her igen. Endnu et år er gået

På vegne af MED-udvalget vil jeg gerne ønske jer alle et godt nytår.

Som jeg nævnte i min tale sidste år, er det året, hvor TrekantBrand har rundet de første 10 år.

De 10 år bliver markeret i dag.

Det er jeg stolt af. Det er dog ikke min ære og fortjeneste, men jeres – kollegaer, MED-udvalget og ledelsen.

Vi fik en henvendelse fra en kollega med en idé, som vi bragt op i MED-udvalget.

En idé, som ledelsen tog positivt imod, og som i dag føres ud i livet.

Det er et rigtig godt eksempel på, hvordan man som ansat kan bruge MED-udvalget.

I dag ser vi tilbage på året, der er gået.

2025 har været et travlt år på det organisatoriske plan, forarbejdet til hjemtagelse af de nuværende Falck stationer, trivselsundersøgelse og chefer, der er stoppet.

Det har igennem året givet travlhed i den tilbageværende ledelse.

Det sidste har blandt andet betydet en ny organisation, i dag kan vi sige tillykke til Christina Fischer og velkommen til Allan Mose.

Der har i 2025 også været udskiftning blandt kollegaerne på brandbilerne. Nogle stopper, fordi de har nået en alder, hvor det er tid til pension, andre fordi de skifter job eller flytter.

Der er nok også dem, som ikke længere ønsker eller har tiden til at være en del af beredskabet.

Omvendt betyder det, at vi også har sagt goddag til nye kollegaer.

Nogle kommer fra andre beredskaber, andre er helt nye i faget og skal igennem grund- og funktionsuddannelse.

Velkommen til alle nye og stort tillykke til jer, der har brugt aftner og weekender, på at blive klar til næste tur i brandbilen.

På køretøjssiden er der de sidste par år kommet en del nye til, 2025 er ingen undtagelse.

Der er leveret 21 nye køretøjer, blandt andet 7 nye tankvogne, fordelt på forskellige stationer.

Det vidner om den udvikling, TrekantBrand er i, men det betyder også, at der i nogle løsninger tænkes i kroner og øre, når bilerne skal indrettes.

Sidste år nævnte jeg, at vi havde fået en elbil.

Hvornår mon vi får den første eldrevne brandbil.?

På vagtcentralen bød starten af året på noget helt nyt.

De skulle nu til at snakke sønderjysk.

Dels med en ny OC, men også med alle stationerne i Brand & Redning Sønderjylland.

Den helt store prøvelse stod en fredag i august, med togulykken ved Bjerndrup mellem Kliplev og Tinglev.

I TrekantBrands eget område, havde vi i februar en af de større hændelser, nemlig branden på havnen i Kolding.

Den mindede os om, at vores job ikke er helt ufarligt, og at der pludselig kan ske noget uventet.

Det måtte selv direktøren erfare.

I hverdagen oplever vi alle store og små indsatser, men når vi har de større og længerevarende hændelser, er det dejligt at opleve de frivillige, der tropper op med forplejning.

Tak for mad og tak til jer.

Nu er vi trådt ind i 2026

Vi kender allerede en del af de opgaver, som året byder på.

Men der kommer helt sikkert også nye ukendte opgaver til.

For beredskabet er i konstant forandring.

I år skal vi tage en ny brandstation i Kolding i brug.

Gudsø har fået nye faciliteter, så centeret nærmest bliver et nyt sted, at kommer på uddannelse og øvelser.

MED-udvalget skal også evaluere trivselsundersøgelsen fra efteråret og så får vi en masse nye kollegaer.

Den nye bestyrelse og beredskabskommission skal igangsætte arbejdet med en ny risikobaseret dimensionering.

Et arbejde, som mange sikkert er spændte på at følge.

Skal TrekantBrand fortsætte uændret ad den lige vej, hvor der tænkes i kroner og øre.?

Eller er der politisk vilje til at lave en dimensionering ud fra risici, det øgede behov og dermed styrke beredskabet, som det ses andre steder, ikke bare hos vores naboer, men i det meste af landet.

Med det flotte fremmøde i dag bør den nye beredskabskommission og bestyrelse måske også overveje, om formatet for nytårsparolen skal være anderledes.

Fra medarbejderne er der ønske om, at markeringen er mere lokalt forankret.

I MED-udvalget er vi altid klar med idéer og forslag.

Her til slut, vil jer gerne rose alle kollegaer i TrekantBrand, sige tak til alle jer, der bidrog til trivselsundersøgelsen og tog godt imod Jarl og mig på vores rundtur – 17 besøg blev det til.

Jeg ser frem til, at vi i løbet af i året, sammen kan byde nye ”kendte” kollegaer velkommen.

En særlig ros og et stort tillykke skal der lyde til alle jubilarerne i TrekantBrand.

Nytårsparolen er noget, der ligger mange på sinde.

Det er markeringen af netop jer og jeres kollegaers bidrag gennem årene.

Stort TILLYKKE med jeres jubilæum.

Endnu engang – Godt nytår

Tak for ordet