Læserdebat

Toiletter i midtbyen?

Læserdebat af: Poul Rand. Kandidat Kommunalvalget 2025 for Liberal Alliance.

Fredericia Kommune bryster sig af en levende midtby og en aktiv handelsplads på Axeltorvet, en grundlæggende mangel på offentlige toiletter og puslerum efterlader borgere og besøgende i en frustrerende situation. Med et stigende antal arrangementer, markeder og cafégæster, er toiletforholdene i byen langt fra tilstrækkelige.

Man hurtigt få øje på byens hyggelige caféer, butikker og markedsboder. Men ingen offentlige toiletter af ordentlig standard. Især på Axeltorvet, hvor der afholdes markeder og arrangementer, er faciliteterne mangelfulde. Det efterlader borgere, turister, ældre og børnefamilier uden en basal service, som burde være en selvfølge i en moderne kommune.

Manglen på offentlige toiletter har reelle konsekvenser:

1. Komfort for besøgende: Uden adgang til toiletter, går folk tidligere hjem, hvilket koster omsætning for butikker og stadeholdere.

2. Hygiejne og renlighed: Uden toiletter risikerer man, at folk bruger alternative uhygiejniske løsninger.

3. Tilgængelighed for alle: Ældre, børnefamilier og personer med handicap har et særligt behov for lettilgængelige toiletter.

4. Lovgivning og standarder: Arbejdstilsynet kræver, at medarbejdere på markeder har adgang til toiletter, men hvad med besøgende?

5. Byens image: En by med gode offentlige faciliteter giver en bedre oplevelse for borgere og turister.

Mens andre byer investerer i moderne toilet- og puslefaciliteter, halter Fredericia bagefter. I andre danske byer er det standard at have offentlige toiletter, der vedligeholdes og rengøres regelmæssigt. Vejle har etableret betalingsvenlige og handicapvenlige toiletter ved centrale områder. Hvorfor tager Fredericia ikke lignende initiativer?

Kommunen kan vælge flere strategier:

 Etablering af permanente offentlige toiletter i midtbyen og ved Axeltorvet.

 Opsætning af midlertidige festivaltoiletter ved markeder og store arrangementer.

 Samarbejde med caféer og butikker, hvor besøgende kan bruge toiletter uden at skulle købe noget.

 Brug af betalingssystemer (2-5 kr.) for at sikre drift og vedligeholdelse.

At Fredericia Kommune ikke allerede har taget fat på denne udfordring er?

Borgerne betaler skat for at have adgang til basale faciliteter, og kommunen må tage ansvar. Der er brug for handling nu, så Fredericia kan blive en mere gæstfri og imødekommende by for alle.

Få styr på toiletforholdene, for byens borgere, turister og handlende. Der mangler ikke penge, men fornuft.

Rammer for deltagelse i debat:
På DanmarkC TVs sociale medier, ønsker vi borgeren mulighed for en fri og saglig debat. For at sikre en god debat, modererer vi indholdet for at holde en sober tone. Dette praktisere vi, ved at fjerne kommentarer, der efter vurdering er nedladende, chikanerende eller indeholder hadefuld retorik. Hvis disse etiske rammer overtrædes, kan man risikere at blive udelukket fra debatten. Vi oplever at mange benytter den åbne mulighed for at komme til orde - hvis vi overser en kommentar, som du mener overskrider vores rammer for etik, så send os et tip. Hvis du er blevet udelukket fra debatten, for en overskridelse af vores retningslinjer, - og er du uenig heri? Så kan du kontakte Vores redaktion på tv@danmarkc.tv