Lokal ildsjæl overrasket: “Vibeke er noget særligt”
Der var dækket op til den helt store eksamensfest i skolekøkkenet på Fælleshåbskolen, i Gauerslund, i Børkop, men aftenens hovedperson anede intet om, hvad der ventede.
Vibeke Hegelund, formand for foreningen Kunstskabet, blev overrumplet af både kameraer og blomster, da hun modtog prisen “Fordi du er noget særligt”.
Det var det lokale madhold for mænd – populært kaldet “Madmænd” – der sammen med deres “madmor” Birthe havde indstillet Vibeke. De ønskede at anerkende hendes enorme engagement, der strækker sig over alt fra lokalrådsarbejde til støtte for hospitalsklovne.
Video: DanmarkC TV
“Intet uden Vibeke”
Vibeke Hegelund har været en drivkraft i lokalsamfundet i årtier. Siden Kunstskabet blev stiftet i 2002, har hun stået i spidsen for et væld af aktiviteter, der binder Vejle og Fredericia sammen. Paul, en af de fremmødte, lagde ikke skjul på hendes betydning:
– Vibeke, , hun er totalt engageret. Og hun står for så meget, at du tror det er løgn. Så hun er i den grad en, der bærer helt noget fantastisk.
Hendes virke spænder vidt. Hun har arrangeret busture, kunstudstillinger og endda indsamlinger til en lokal troldeskulptur. Intet projekt er for stort, og et “nej” bliver sjældent accepteret – medmindre det kolliderer med tid til børnebørnene.
Selv tog hovedpersonen hyldesten med stor ydmyghed og en god portion humor. For Vibeke er det hårde arbejde ikke en sur pligt, men en kilde til personlig glæde. Da hun blev spurgt ind til de mange timer, hun lægger i det frivillige arbejde, svarede hun:
– Jeg laver det, jeg godt kan lide. Og når man bare kan få det til at lykkes. Og man synes, at andre får noget ud af det. Så får man så meget igen, siger hun.
Hvis du har en god historie til “Så´det weekend” eller vil tippe os om en person der er noget helt særligt? Så tip os på tv@danmarkc.tv