Skolechefer fyret efter mistillid

Skolechefer fyret efter mistillid

En historisk og opsigtsvækkende fyringsrunde har netop ramt toppen af det lokale skoleområde. Både direktøren for familie, børn og læring samt den underordnede fagchef er blevet afskediget på samme tid

Fredericia Kommune har taget en drastisk beslutning og afskediget både direktøren for Familie, Børn og Læring, Karin Heebøll, samt den underordnede fagchef for Børn og Læring, Magnus Te pas.

Beslutningen bunder i mistillid fra byrådets side, og det efterlader nu et ledelsesvakuum på et af kommunens største og vigtigste velfærdsområder.

Ifølge den politiske journalist Vilas Holst Jensen fra Fredericia Dagblad som har fulgt sagen tæt, er det en meget usædvanlig situation. Han sætter præcise ord på sagens kerne:

“Det er super uhørt.” siger han.

Økonomisk rod og faldende karakterer

Årsagen til den pludselige afskedigelse skal ikke findes i generelle kommunale besparelser, men derimod i manglende tillid til de to nu forhenværende lederes evner. Politikerne har igennem længere tid været frustrerede over dårlig økonomistyring og mangelfuld rådgivning.

“Det handler om, at man fra politikernes side, fra byrådets side, har mistet tilliden til de to chefer,” forklarer journalisten og uddyber om baggrunden for den drastiske politiske beslutning:

“Og det handler jo simpelthen bare om, at politikerne stoler ikke længere på, at de er de rigtige til at varetage jobbet.”

Samtidig har der været massive og gentagne udfordringer med økonomien, og de unges karakterer.

“Skoleområdet har været virkelig, virkelig hamrende dårlige til at overholde de budgetter, som politikerne har vedtaget.”

Magnus Te Pas (tv.) og Karin Heebøll i midten, da hun blev ansat som direktør i 2024. Foto: DanmarkC TV/Fredericia Kommune

Store fratrædelsesbeløb

Afskedigelserne kommer til at koste dyrt for kommunekassen.

En direktør i en kommune har ofte krav på et helt års løn med ud af døren, mens en fagchef typisk også får flere måneders løn i forbindelse med et gyldent håndtryk. Samlet set forventes det, at afskedigelserne løber op på den gode side af to millioner kroner.

Samtidig skal kommunaldirektør Thomas Jaap og den øvrige direktionsgang nu finde ud af, hvordan ledelsen af skoleområdet midlertidigt skal struktureres. Det gælder især med tanke på de store igangværende projekter, såsom byggeriet af en helt ny skole.

Selvom det er en ubehagelig besked at få for de to chefer, er det en risiko, der følger med ansættelsen:

“Så det er jo et vilkår som kommunalchef, og det er de bevidste om, men det er selvfølgelig aldrig sjovt at blive fyret.” siger Vilas Holst Jensen.