Ny CEO skal lede Taulov Dry Port ind i fremtiden

Ny CEO skal lede Taulov Dry Port ind i fremtiden

Efter syv år med Jesper Gemmer ved roret skifter Taulov Dry Port nu ud på direktørposten. Kim Langkjær Fuglsang, der kommer fra en tung stilling i Salling Group, overtager ansvaret for landets hastigt voksende logistikknudepunkt fra den 1. juni 2026.

Kim Langkjær Fuglsang tiltræder sin nye stilling pr. 1 juni 2026 og overtager ledelsen på et tidspunkt, hvor Taulov Dry Port står på et solidt fundament og er klar til næste fase i sin udvikling, skriver ADP i en pressemeddelelse.

Taulov Dry Port har udviklet sig til at være et af Danmarks største transport- og logistikcentre med mere end 300.000 m² lager- og logistikfaciliteter samt domicilbyggeri for nogle af landets største virksomheder.

– Jesper Gemmer har haft en helt central rolle i at opbygge Taulov Dry Port og i at udvikle dry port-konceptet til det, vi ser i dag – det arbejde skylder vi ham stor anerkendelse for. Med Kim Langkjær Fuglsang har vi udpeget en CEO med en stærk og dokumenteret profil inden for ejendom, drift og strategisk udvikling. Han kommer med tung erfaring fra store organisationer og senest som ejendomschef i Salling Group, og vi er overbeviste om, at han er den rette til at tage Taulov Dry Port ind i næste kapitel, siger Christian Herskind, bestyrelsesformand i Taulov Dry Port.

Kim Langkjær Fuglsang tiltræder som CEO for Taulov Dry Port pr. 1. juni 2026. PR-Foto

Fortsat udvikling af et stærkt logistikknudepunkt

I de kommende år er der fortsat fokus på at udbygge kapaciteten og styrke serviceniveauet i Taulov Dry Port. Der arbejdes blandt andet med opførelsen af yderligere lagerfaciliteter samt etableringen af et one-stop servicecenter, der skal gøre det endnu enklere for kunderne at samle deres logistiske aktiviteter ét sted.

– Taulov Dry Port er et centralt aktiv i ADP’s portefølje og har gennem årene vist, at konceptet holder – både kommercielt og operationelt. Kim Langkjær Fuglsang har en tung erhvervsmæssig baggrund og et skarpt blik for både drift og udvikling – præcis det, der skal til for at realisere det potentiale, Taulov Dry Port rummer, siger Rune D. Rasmussen, CEO i ADP.

Den nye CEO ser frem til at videreføre og udbygge den position, Taulov Dry Port allerede har opnået.

– Taulov Dry Port har bevist sin berettigelse ved at samle nogle af Danmarks stærkeste virksomheder på ét sted. Det er et imponerende udgangspunkt, og jeg glæder mig til at tage fat på den opgave – i tæt samarbejde med kunder og partnere og med adgang til de kompetencer og ressourcer, der skal til for at indfri det enorme potentiale. Målet er klart: at Taulov Dry Port fortsat udvikler sig som det naturlige valg for virksomheder, der stiller høje krav til deres logistik, siger Kim Langkjær Fuglsang, kommende CEO i Taulov Dry Port A/S.

Jesper Gemmer fortsætter som bestyrelsesmedlem i Taulov Dry Port A/S.

FAKTABOKS – Kim Fuglsang

Navn: Kim Langkjær Fuglsang

Stilling: CEO, Taulov Dry Port A/S

Tiltrædelse: 1. juni 2026

Profil: Kim Langkjær Fuglsang har solid ledelseserfaring og forretningsmæssig indsigt inden for ejendom, drift og infrastruktur. Han kommer senest fra en stilling som ejendomschef i Salling Group, hvor han har arbejdet med komplekse drifts- og udviklingsopgaver i en af Danmarks største detailkoncerner. Kim Langkjær Fuglsang har gennem sin karriere opbygget stærke kompetencer inden for strategisk udvikling, kundesamarbejder og organisatorisk eksekvering.

Kilde: ADP A/S