Millionløft til syddanske kræftpatienter

Millionløft til syddanske kræftpatienter

Kræftpatienter i Region Syddanmark kan se frem til en forbedret og mere sammenhængende indsats. Regionsrådet har netop godkendt en ny fordeling af 47 millioner kroner, som skal løfte regionens kræftbehandling på flere vigtige fronter.

Pengene stammer fra regeringens Kræftplan V, hvis overordnede mål er at skabe et bedre liv med og efter en kræftsygdom. Beslutningen ligger i naturlig forlængelse af sidste års millioninvestering, og den nye økonomiske saltvandsindsprøjtning skal sikre, at patienterne oplever høj kvalitet i alle led.

I maj 2025 præsenterede regeringen Kræftplan V, ”Et bedre liv med og efter kræft”. Med planen får regionerne årligt tildelt større millionbeløb, der skal være med til at styrke og fortsætte den gode udvikling af Danmarks kræftbehandling.

Sidste efterår godkendte regionsrådet fordelingen af 55,4 mio. kr., der primært gik til styrket behandlings-kapacitet og regionens fire senfølgeklinikker.

På regionsrådsmødet 26. maj besluttede regionsrådet, hvordan flere midler fra Kræftplan V skal fordeles. Der er tale om 47 mio. kr., der skal gå til en række forskellige områder, lyder det i en pressemeddelelse fra Region Syddanmark.

Fokus på palliation

Regionen sætter primært penge af til tre hovedområder: palliation, øget patientinddragelse og øget deltagelse i de nationale programmer for kræftscreening.

En del af pengene i år går til at styrke den palliative indsats, hvor patienter tilbydes lindrende behandling under deres sygdomsforløb eller i deres sidste tid. Pengene skal bl.a. gå til at udbygge de palliative tilbud, der er på sygehusene i dag, styrke de rådgivningsmuligheder om palliativ behandling, der er for f.eks. praktiserende læger og plejehjem, samt styrke kompetenceudvikling og videreuddannelse af sundheds- og plejepersonale.

Regionsrådsformand i Region Syddanmark Bo Libergren (V) glæder sig over, at regionen endnu engang kan løfte kræftbehandlingen:

– Med dette års midler fra Kræftplan V får vi mulighed for at styrke og løfte kræftbehandlingen i Region Syddanmark. Sidste år satte vi gang i et varigt løft af behandlingskapaciteten – især inden for brystkræft og urinvejskræft samt det radiologiske og patologiske område. Det arbejde fortsætter naturligvis i år, men vi får også mulighed for at sætte fokus på nye områder. Det handler især om palliation, hvor de tiltag, vi sætter i gang nu, skal være med til at sikre bedre, hurtigere og mere ens og lige adgang til lindrende behandling for de patienter, der har behov for det.

Mere udstyr til behandling

Årets fordeling af midler fra Kræftplan V går også til yderligere investeringer i kræftrelateret udstyr. Det skal give sygehusene adgang til moderne teknologier til mere effektiv diagnosticering og behandling af patienter i fremtiden.

Regionsrådet valgte også at videreføre de såkaldte ”plukkelister” inden for radiologi og patologi. Det giver regionen mulighed for at honorere medarbejdere for ekstraarbejde, så ventetiden på behandling kan sænkes yderligere, på tværs af sygehusene.

Og så er der sat penge af til øget patientinddragelse, hvor patienter i endnu højere grad end i dag inddrages i deres behandling, tværregionale tiltag, f.eks. større brug af kunstig intelligens inden for tarm- og prostatakræft, og en indsats, der skal øge deltagelsen i de nationale screeningsprogrammer. 

Regionsrådsformand Bo Libergren siger:

– Samlet set fortsætter vi den klare styrkelse af behandlingen på kræftområdet, som Kræftplan V har givet regionerne mulighed for. En behandling, der starter med en høj deltagelse i screeningsprogrammerne, den nyeste behandling med nyt og moderne udstyr på vores sygehuse og palliativ behandling til sidst i sygdomsforløbet. Så med årets fordeling af pengene kommer vi på en måde hele vejen rundt om et kræftforløb.