Der var både festivalstemning, store musikoplevelser og masser af frivilligt arbejde, da Fredericia Gymnasium afholdt Musik Festival 2026.
Og det blev en kæmpe succes. Tæt på 800 billetter blev solgt til årets festival – langt flere end arrangørerne selv havde turdet håbe på.
Det særlige ved festivalen? Eleverne stod selv bag det hele.
Fra booking af kunstnere til opsætning af festivalpladsen, lyd og lys, garderobe, backstage og praktiske opgaver – gymnasiets elever har gennem flere måneder arbejdet hårdt for at skabe en aften, som folk sent vil glemme.

Festivalpladsen summede af energi fra start til slut. Lokale bands og upcomming artister satte gang i publikum tidligt på aftenen, mens stemningen kun voksede, efterhånden som flere mennesker strømmede til pladsen.
Blandt de lokale bands optrådte SYNC, der har fået stor opmærksomhed for deres musik, gennem det seneste år.
Senere gik både realitystjernen og sangeren Karl Weihe samt rapperen KiDD på scenen foran et festklart publikum, der sang med og fyldte pladsen med energi.
For mange af eleverne handlede festivalen ikke kun om musik, men også om fællesskab og ansvar. Flere elever fortæller, at det har været en vild oplevelse at få lov til selv at skabe et arrangement i så stor en skala.

”Det er fedt at se, at alt vores arbejde faktisk lykkedes. Der har været stressede dage, men når man står her og ser så mange mennesker have det sjovt, så er det hele det værd,” lød det fra en af de frivillige bag festivalen.
DanmarkC TV var også til stede under festivalen og arbejder nu på en længere dokumentar om projektet. Her kommer seerne helt tæt bag kulisserne, interviews med eleverne og højdepunkter fra de mange koncerter.
Alt tyder på, at Fredericia Gymnasiums Musik Festival 2026 blev endnu en stor succes.












































