
Lions Club Fredericia forbereder sig på det store Anderæs til Skt. Hans i Madsby
Hovedpræmien er på 1.500 kr., og præmiebudgettet er på 6.-7.000 kroner
Lions Club Fredericia er i fuld gang med forberedelserne til det årlige anderæs, der afholdes i Madsby Legepark på Skt. Hans aften, søndag den 23. juni kl. 17:00. Arrangementet, der er blevet en populær tradition, tiltrækker hvert år hundredvis af tilskuere, der spændt følger de små plastikænder på deres vej mod målstregen.
Overskuddet fra arrangementet går ubeskåret til velgørende formål, hvilket er en af grundstenene i Lions Clubs arbejde. Jan Muus, Præsident for Lions Club Fredericia, forklarer:
– Det der er hovedidéen er, at vi i velgørende arbejde går ud og hjælper andre. Og så er der jo nogle sidegevinster. Vi har et fantastisk socialt samvær, som også hører med til at have et klubliv. Det er en fantastisk måde at kombinere sjov med støtte til gode sager. Vi glæder os til at se, hvilken and der krydser målstregen først og vinder hovedpræmien på 1.500 kroner, siger Jan Muus fra Lions Club Fredericia.
Idéen til anderæset i Madsby Legepark opstod, da Jan Muus deltog i et lignende arrangement i en anden by.
– Da jeg så kom til Fredericia, så tænkte jeg, at det kunne vi da også lave her. Arrangementet blev først afholdt i Kanalbyen, men flyttede senere til Madsby Legepark, hvor der er bedre plads og faciliteter, fortæller han.
Hemmelig løsning sikrer spænding
Selvom der ikke er nogen naturlig strøm i Madsbysøen, lover Lions Club, at ænderne nok skal komme i mål. De har nemlig udtænkt en “hemmelig løsning”, som vil blive afsløret på selve aftenen.
– Der har vi så lavet en hemmelig løsning. Den kan I så komme og se, når I kommer og kigger på Sankt Hansaften, lyder det fra Jan Muus.
Dino Ranch og andre børneaktiviteter
Madsby Legepark byder på en hel dag med aktiviteter for børnene. Der vil være hoppeborg, snobrødsbagning, Madsbytoget og ikke mindst et live-show med Jon og Blitz fra den populære tv-serie Dino Ranch.
– Vi håber, at se en masse glade børn til en hyggelig eftermiddag/aften i Madsby Legepark. Vi sørger for, at Madsbytoget kører, der er gratis hoppeborg og mulighed for at lave snobrød over bål, lyder det på Madsbyparkens hjemmeside.
DanmarkC TV sender et tv-indslag fra forberedelserne til det store anderæs på lørdag.