FREDERICIA

Historien om åleeventyret i Lillebælt blev fortalt

Af Mads Wiig Ehmsen - mwe@danmarkc.tv

På en regnfuld aften mandag den 4. august samledes lokale og historieinteresserede på Skærbæk Fiskerihavn for at dykke ned i en vigtig del af områdets kulturhistorie: det store åleeventyr i Lillebælt

Lillebælts unikke placering har historisk set været fundamentet for et omfattende fiskeri, hvor især ålen spillede en central økonomisk rolle. Skærbæk var et knudepunkt i dette eventyr. Det var her, fiskersønnen Theodor Petersen voksede op og senere grundlagde et stort eksportfirma for ål. Med sin kvase, ‘Aase af Skærbæk’, indsamlede han fangster fra hele nærområdet og drev sin succesfulde virksomhed fra Skærbæk, indtil han i 1920 flyttede hele forretningen til Kolding. Fortællingen om Th. Petersen er blot et enkelt eksempel på den industri, der formede kystbyerne.

Aftenens arrangement havde til formål at genfortælle disse historier.

– Den der åleindustri, der har været, det er faktisk interessant. Samtidig med gør vi det, at vi bakker op omkring Tjæregryden, som er en fiskerisamling, som har stået som værter i mange år. Og det er både os som Naturpark Lillebælt, fordi det er kultur og formidling af historien. Og det er Fiskerihavnens bestyrelse, som siger, at vi vil gerne bakke omkring, hvordan kan vi gøre det sammen, lyder det fra formand for Naturpark Lillebælt, John Nyborg (A).

Bag aftenens fortælling stod et bredt lokalt samarbejde, der understreger ønsket om at bevare og formidle historien. Initiativet er et partnerskab mellem flere centrale aktører.

– Sammen bygger vi alt andet på sådan en joint venture, som man kalder for, imellem Tjæregrydens venner, imellem Naturpark Lillebælt, imellem Skærbæk Beboerforening og Fiskerihavnens bestyrelse, blev det forklaret.

Formålet er ikke kun at fortælle historier, men også at bakke op om Fiskerisamlingen, også kendt som “Tjæregryden”, der holder til i en historisk fiskehytte på havnen. Hytten er for nylig blevet malet af Fiskerihavnens bestyrelse for at sikre, at den historiske bygning fremstår velholdt.

Der var medbragt ægte levende ål fanget i Gudsø Vig til arrangementet. “Meget autentisk” blev det bemærket fra dagens gæster. Foto: DanmarkC TV

For at gøre historien levende kunne de fremmødte komme helt tæt på fortiden. Der var medbragt levende ål, fanget i Gudsø Vig, som gæsterne kunne se og røre ved. “Det var meget autentisk,” bemærkede en deltager.

Inde i selve Fiskerisamlingen åbnede sig en skattekiste af historiske genstande.

“Der er alt, hvad du overhovedet kan sige omkring fiskeris historie. Der er talger, der er kompasser, der er støkkort, der er lanterner.”

Samlingen rummer alt, hvad et fiskerihjerte kan begære, og giver et unikt indblik i de redskaber og teknikker, der blev brugt. Hele oplevelsen understregede vigtigheden af at bevare sin fortid.

“Det er meget vigtigt, vi skal stå, hvor vi kommer fra. Vi skal holde ved det, hvor vi kommer fra, hvad det betyder for os.”

Fotogalleri: DanmarkC TV

DanmarkC TV sender lørdag d. 9. august et længere tv-indslag fra arrangementet.