FC Fredericia opruster organisationen med ansættelsen af en tidligere profil, der nu skal stå i spidsen for klubbens jagt på nye talenter
Der er gensynsglæde på Monjasa Park i dag. FC Fredericia har valgt at opgradere den sportslige sektor ved at ansætte en gammel kending. Oliver Fredsted, der tidligere har slået sine folder på grønsværen for klubben, er netop blevet præsenteret som ny Head of Recruitment., oplyser klubben idag i en pressemeddelelse.
Oliver Fredsted er ikke et nyt ansigt i FC Fredericia. Han har tidligere været spiller i klubben og vender nu tilbage i en central rolle uden for banen.
I sin nye funktion får han ansvar for at styrke klubbens rekrutteringsarbejde med Norden som førsteprioritet, hvor han bidrager med solidt markedskendskab og et veletableret netværk.
Stig Pedersen, direktør og sportslig ansvarlig i FC Fredericia, siger:
– Vi har valgt at sætte et tydeligere fokus på scoutingområdet og har i den proces ledt efter den rette profil. Oliver kommer med stærk erfaring fra det skandinaviske marked, som er vores førsteprioritet, og han passer rigtig godt ind i den retning, vi bevæger os i som klub. Samtidig kender han FC Fredericia fra sin tid som spiller, og vi ser frem til at få ham i gang på mandag, lyder det fra Stig Pedersen i pressemeddelelsen.
Oliver Fredsted ser frem til at vende tilbage til klubben i en ny rolle:
– Jeg havde nogle af mine bedste år som professionel fodboldspiller i FC Fredericia, og derfor betyder det noget særligt for mig at vende tilbage. Klubben har gennemgået en markant udvikling, og jeg glæder mig til at bidrage til at styrke scouting- og rekrutteringsarbejdet og skabe det bedst mulige fundament for sportslig performance, udtaler han i meddelelsen.
Oliver Fredsted indgår i det daglige samarbejde med klubbens sportslige ledelse og trænerstab.