FREDERICIA

Forsvunden dykker fundet død

Af Theis Søndergaard - ths@danmarkc.tv

En gruppe dykkere fandt onsdag aften liget af en afdød person i Lillebælt – Der er tale om den fodsvundne dykker der forsvandt lørdag

Beredskabet rykkede onsdag aften ud til Snoghøj, hvor en gruppe dykkere havde fundet liget af en omkommet dykker i vandet. Der er tale om den forsvundne dykker der forsvandt under et dyk i lørdags.

Beredskabet kæmpede en stor del af lørdagen med at finde den forsvundne 69-årige dykker der boede i Middelfart. Gruppen af dykkere der gik i vandet, kommer fra samme dykkerklub som den forsvundne dykker, og de har ledt i flere dage i vandet omkring området hvor den 69-åringe forsvandt. Onsdag eftermiddag søgte de igen, denne gang i området ud for Ekkodalen i Snoghøj, og denne gang lykkedes deres mission. De fandt den afdøde 69-årige dykker i vandet. Den afdøde var medlem af dykkerklubben Marsvinet-Middelfart.

Politiet undersøger nu dødsårsagen.