Fond forbedrer vilkårene for musikere på Fredericia Musicalteater

Fond forbedrer vilkårene for musikere på Fredericia Musicalteater

Fredericia Musicalteater har modtaget 111.100 kr. fra Sydbank Fonden til at renovere og brandsikre orkestergraven i teatrets store sal.

Siden Fredericia Musicalteater genopstod i 2021 har der været knald på projekterne, og det er blevet til mange gode anmeldelser samt to Reumert-nomineringer til teatrets forestillinger. Sideløbende er teatret ved at undersøge, hvordan det kan optimere faciliteterne og skabe de bedste rammer for gode oplevelser – både for publikum og de ansatte, fortæller Musicalteateret i en pressemeddelelse.

På teatret er der en fast stab, men langt de fleste af de ansatte er freelancere, heriblandt musikere. Der er altid livemusik til teatrets forestillinger, og musikerne er sommetider med på scenen, men som oftest sidder de i en orkestergrav. Orkestergraven på Fredericia Musicalteater har dog set bedre dage, og det har længe været et ønske fra teatret at kunne renovere den og dermed give bedre vilkår til musikerne.

– ”Det er fantastisk med denne støtte fra Sydbank Fonden. På Fredericia Musicalteater vægter vi livemusik højt i vores kunstneriske udtryk og glædes over, at orkestergraven – musikernes værested – nu får et tiltrængt løft.” udtaler teaterdirektør Thomas Bay om bidraget fra Sydbank Fonden i pressemeddelelsen.

Orkestergraven på Fredericia Musicalteater. Foto: Arkivfoto, DanmarkC TV

Nyt loft uden huller

Arbejdet med at renovere og brandsikre orkestergraven i Fredericia Musicalteaters store sal begynder med det samme. Den nye orkestergrav bliver dermed allerede forbedret til teatrets kommende opsætning af den nyskrevne musical Charles Tante, der har premiere 15. september 2023. Inden prøveperioden på denne går i gang til august, skal der nemlig ske drastiske ting med loftet i orkestergraven.

I forbindelse med tidligere forestillinger er der blevet boret adskillige huller fra scenen og ned til orkestergraven, så loftet er fyldt med huller, der er blevet midlertidigt lukkede, men aldrig rigtigt reparerede. Med pengene fra Sydbank Fonden er dette det allerførste skridt i renoveringen og brandsikringen af orkestergraven.