Læserdebat af: Emil Fredslund Rasmussen, byrådskandidat for Danmarksdemokraterne
Så er skoleåret startet igen, og gaderne summer af liv. Flere børn, unge og voksne skal afsted samtidig – og i år er der kommet endnu flere passagerer i bybusserne, fordi de nu er gratis at bruge.
Det er en god ting. Jeg bakker 100 % op om gratis busser i Fredericia, for det gør det nemmere og billigere for folk at komme rundt, og det kan få flere til at lade bilen stå.
Men vi må også være ærlige: Når noget bliver gratis, stiger efterspørgslen – og det burde man have taget højde for fra starten.
Forleden fik jeg en henvendelse fra en borger, der stod klar ved stoppestedet, men ikke kunne komme med, fordi bussen var fyldt til bristepunktet. Vores børn, gymnasieelever og ældre i Fredericia skal ikke komme for sent i skole, gymnasiet eller til lægen med undskyldningen, at de ikke kunne komme med bussen og måtte vente på den næste på køreplanen, fordi den første var proppet.
Det er ikke en hverdag, vi skal acceptere som normal.
Vi kan ikke nøjes med at glæde os over gratis busser, hvis det i praksis betyder, at folk bliver efterladt på fortovet. Det handler ikke kun om komfort – det handler om at sikre, at de mennesker, der er afhængige af bussen, kan stole på, at de kan komme frem til tiden. Det gælder både skolebørn med faste ringetider, pendlere med mødetid og ældre med vigtige aftaler på sygehuset.
Løsningen er enkel: flere afgange i myldretiden.
Det kræver ikke nye store visioner, bare sund fornuft og en køreplan, der afspejler det reelle behov. Gratis busser er et fantastiskskridt i den rigtige retning, men nu skal vi tage næste skridt – og det er at sørge for, at alle, der vil med, også kan komme med.