LOKALSPORT

FC FREDERICIA HENTER NY HØJRE BACK

Af DanmarkC TV - tv@danmarkc.tv

I sidste uge solgte FC Fredericia højre back, Nikolaj Hagelskjær, til Esbjerg fB. 

Allerede i dag har FC Fredericia hentet den 22-årige Frans Dhia Putros ind, der hovedsageligt har spillet højre back i sine tidligere klubber AGF og Silkeborg IF.

Cheftræner for FC Fredericia, Jesper Sørensen, har også en fortid i de to førnævnte klubber, så han har et godt kendskab til den nye mand i truppen.

– Jeg er rigtig glad for, at vi har fået ham ind. Det er en spiller, vi kan hjælpe med at blive bedre, og han kan gøre os bedre. Han er en spiller med gode egenskaber. Han er god i både det offensive og defensive spil. Og han kan dække flere pladser, siger cheftræner, Jesper Sørensen.

Frans Dhia Putros har repræsenteret AGF i superligaen og  Silkeborg i 1. division. Derudover har han flere u-landskampe på cv’et.

Kontrakten med Frans Dhia Putros løber frem til 31. december 2017.