Anmeldelse: Fredericia Musicalteater afvikler i disse uger “Jul på Teateret” der er de mest kendte julehits, leveret af ualmindeligt velsmurte sangstemmer
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Normalt når DanmarkC TV anmelder musik, teater og musicals, så er vi meget opmærksomme på hvad der sker i rummet, i lydbilledet, i kulissen og på scenen. Ved denne forestilling “Jul på Teateret” har fire tv-seere være en tur i teateret, og har givet deres uforbeholdne mening om den samlede oplevelse.
Lad mig blot afsløre det her fra begyndelsen. Der bliver sendt alle seks musicalstjerne some r til rådighed mod forestillingen fra samtlige anmeldere.

(Fotos: Sebastian Løndal)
Jul på Teatret på Fredericia Musicalteater er årets smukkeste julegave – en forestilling, der ikke blot underholder, men som favner publikum i en kærlig omfavnelse af minder, musik og magi. I teatrets intime Lille Sal skabes en juleaftenstemning, der føles både personlig og storslået, som om hver gæst bliver inviteret helt tæt på scenens hjerte.
En forestilling bygget på juleminder – vores allesammens
Årets tema er juleminder, og det mærkes i hver en sang og hver en fortælling. Produktionen har indsamlet minder fra publikum og følgere igennem året, og disse små stykker liv flettes nænsomt ind i forestillingen. Det giver aftenen en helt unik tone – som et kollektivt fotoalbum sat til musik. Man mærker, at det er rigtige mennesker, rigtige historier, rigtige følelser.
Et stærkt hold af performere og musikere
På scenen står fire formidable musicalperformere: Lars Mølsted, Maria Skuladottir, Mads Æbeløe Nielsen og Cecilie Thiim. Hver især bringer de noget særligt: varme, humor, sårbarhed og kraft – og når de forener deres stemmer, er resultatet ren julemagi.
Under ledelse af kapelmester Thomas Møller (med teaterdirektør Thomas Bay som vikar på premiereaftenen) leverer orkestret – med Søren Østergaard Pedersen på bas og Frederik Larsen på trommer – et musikalsk akkompagnement, der er både elegant og stemningsfuldt. Lysdesigner Martin Jensen og lyddesigner Peter Løvenhardt skaber visuelle og lydlige rammer, der løfter atmosfæren til det eventyrlige, mens Susanne Morthorst Staals kostumer fuldender helhedsindtrykket som et levende julekort.
En sangliste, der omfavner hele julens følelsesregister
Forestillingens sangliste er et overflødighedshorn af klassikere, moderne perler og elskede danske julesange.
I 1. akt rammer Det er hvidt herude og The Christmas Song den helt rigtige tone af nostalgi, mens Souljul og It’s the most wonderfull time of the year sprudler af festlig energi. Klassikerne En stjerne skinner i nat, Højt fra træets grønne top og Mit hjerte altid vanker giver publikum både varme smil og stille eftertanke.
I 2. akt byder på både kant og kærlighed. God rest ye merry gentlemen åbner med dramatik, mens River bringer den melankolske decemberstemning helt ind under huden. Publikum jubler under det uimodståelige De Nattergale – Medley, og nye højdepunkter skabes med Gnags’ Julesang, den sårbare Christmas makes me cry og den dybfølte Pagten (Uden Hinanden). Afslutningen med Juletræet med sin pynt, Hold håbet op og selvfølgelig Når du ser et stjerneskud sender publikum ud i vintermørket med håbet tændt og hjertet fuldt.
En intim, rørende og uforglemmelig juleoplevelse
Instruktør Liv Stevns har skabt en forestilling, der føles som et hjemligt julebord, hvor alle er velkomne. Scenografien af Jonas Vestergaard gør Lille Sal til en poetisk ramme om musikken – hyggelig, enkel og smukt udnyttet. Resultatet er en oplevelse, der både får lachrymationerne frem og latteren til at boble.
Konklusion:
Jul på Teatret i Fredericia er en forestilling, der ikke bare fejrer julen – den føles som jul – helt ned i maven. Den minder os om, hvorfor minder betyder noget, hvorfor musik bevæger os, og hvorfor fællesskab netop i december er noget helt særligt.
En betagende, stemningsfuld og dybt rørende juleforestilling, der fortjener fulde huse og stående applaus. 🌟🎄
Praktisk information:
Spilleperiode: 27.11.2025 – 14.12.2025
Medvirkende: Maria Skuladottir, Mads Æbeløe Nielsen, Cecilie Thiim, Lars Mølsted
Instruktør: Liv Stevns
Scenograf: Jonas Vestergaard
Kapelmester: Thomas Møller (På premieredagen Teaterdirektør Thomas Bay grundet sygdom)
Bas: Søren Østergaard Pedersen
Trommer: Frederik Larsen
Lysdesigner: Martin Jensen
Lyddesigner: Peter Løvenhardt
Kostumer: Susanne Morthorst Staal
Anbefales fra 5 år.
Sangliste – JUL PÅ TEATRET
1. akt
Det er hvidt herude
It’s the most wonderful time of the year
The Christmas Song
Kære Julemand
En stjerne skinner i nat
Souljul
It’s beginning to look a lot like Christmas
Højt fra træets grønne top
Angels we have on high
My simple Christmas wish
Et barn er født i Betlehem
Mit hjerte altid vanker
2. akt
God rest ye merry gentlemen
River
De Nattergale – Medley
Julen har bragt velsignet bud
Christmas makes me cry
Gnags’ Julesang
Please come home for Christmas
Pagten (Uden Hinanden)
Juletræet med sin pynt
Den måneløse nat
Hold håbet op
Når du ser et stjerneskud




