
Elever løb over 90.000 kr ind til Børnelungefonden i Taulov
Omkring 600 elever fra Fjordbakkeskolen i Taulov snørede løbeskoene i fredags for at deltage i Rynkeby Skoleløb. Formålet var at samle penge ind til Børnelungefonden og støtte børn med lungesygdomme.
Siden 2014 har Fjordbakkeskolen, med undtagelse af coronaårene, deltaget i velgørenhedsløbet.
Eleverne fra 0. til 4. klasse er blevet undervist i, hvad det vil sige at have en lungesygdom og ikke at kunne trække vejret frit. Forud for løbet har eleverne selv været ude at finde sponsorer, der enten donerer et beløb pr. løbet omgang eller et fast beløb.
“600 meter har vi målt op for, at de løber hele vejen rundt om skolen”, fortæller Dorthe B. Jensen, lærer på Fjordbakkeskolen til DanmarkC TV.
Bevægelsesglæde trods regnvejr
Selvom dagen startede med regn, stoppede det heldigvis, netop som løbet skulle i gang. Det lidt kølige vejr viste sig at være godt at løbe i.
Skolen plejer at samle omkring 50.000 kroner ind, men med flere klasser tilmeldt i år, er der håb om at slå rekorden – og det lykkedes! Næsten 100.000 kroner kom der i kassen denne fredag – 93.103,56 kroner for at være nøjagtig, oplyses det til DanmarkC TV.
