Læserdebat

Den pengeøkonomiske kapitalismes omvendte bevisbyrde

Læserdebat af: Jens Jørn Pedersen, Sanddal, Fredericia

I hundredevis af år har samfundet/fællesskabet skulle påvise, hvis producenter forurener eller misbruger omgivelserne, hvilket har ført utrolig megen ødelæggelse med sig.

Blot i Danmark kan nævnes Grindstedværket, Nordic Waste, Kastrup Lufthavn, industrialiseret landbrug, plastik fra Lego etc.

Som hovedregel skal samfundet/fællesskabet påvise, hvis virksomheden ikke lever op til forventet ansvarlighed relateret til omgivelserne.

Autoriteter og lovgivning har angivet grænseværdier i rigtig mange sammenhænge, men her skal vi være bevidste om, at mængde under de angivne grænseværdier også er eller kan være skadelige.

Forslag til procedureændring
En virksomhed skal ved godkendelse kunne dokumentere, at dens aktiviteter kan foregå uden permanent belastning af omgivelserne, hvilket vil sige, at der ikke eksisterer efterladt affald efterfølgende.
Eksempelvis skal plastic produceres på en måde, således at det hele kan genbruges, hvilket blandt andet sikres ved dokumentation af indholdet eventuelt ved en nummerangivelse.

Regnskabsaflæggelse
De nuværende regnskabsaflæggelser til offentligheden skal udvides med stof- og belastningsregnskab, der skal vise, at der er ikke belastende balance i stof, energi og økonomi.

Rammer for deltagelse i debat:
På DanmarkC TVs sociale medier, ønsker vi borgeren mulighed for en fri og saglig debat. For at sikre en god debat, modererer vi indholdet for at holde en sober tone. Dette praktisere vi, ved at fjerne kommentarer, der efter vurdering er nedladende, chikanerende eller indeholder hadefuld retorik. Hvis disse etiske rammer overtrædes, kan man risikere at blive udelukket fra debatten. Vi oplever at mange benytter den åbne mulighed for at komme til orde - hvis vi overser en kommentar, som du mener overskrider vores rammer for etik, så send os et tip. Hvis du er blevet udelukket fra debatten, for en overskridelse af vores retningslinjer, - og er du uenig heri? Så kan du kontakte Vores redaktion på tv@danmarkc.tv