Selskabet Dansk Distribution A/S opfører en ny, central cross-docking-terminal i Taulov
Byggeriet i Kongens Kvarter i Taulov, der er første etape af et større projekt, skal ruste virksomheden til at håndtere de stigende godsmængder og sikre effektive dag-til-dag-leveringer i hele landet. Investeringen signalerer en offensiv strategi i et marked præget af stigende krav til hurtig og præcis levering.
Strategisk knudepunkt ved motorvejen
Placeringen er altafgørende for projektet. Den nye terminal bygges i Danmarks logistiske hjerte ved Taulov, klos op ad motorvejskrydset mellem E20 og E45. Denne placering skal sikre optimal adgang til hele det danske rutenet. Ifølge selskabet selv er dette et afgørende skridt for at cementere deres position og optimere driften.
– Vi har udviklet et af Danmarks største distributionsnetværk sammen med vores aktionærer. Den nye terminal med den centrale placering ved motorvejskrydset E20 og E45 ved Taulov bliver et vigtigt omdrejningspunkt i vores dag-til-dag-leveringer, og den giver os mulighed for at håndtere endnu større volumen i fremtiden, siger Henrik Pedersen, CEO i Dansk Distribution A/S.
Ruster sig til øget volumen
Dansk Distribution A/S er allerede en af de helt store spillere på det danske marked, med en flåde der tæller omkring 800 lastbiler. Den nye terminal er en direkte konsekvens af et øget pres og stigende godsmængder fra både eksisterende og nye kunder, der efterspørger dag-til-dag-levering.
De nye, moderne faciliteter forventes at stå klar til brug i foråret 2026. Forventningen er, at byggeriet vil skabe betydelige synergieffekter på tværs af hele netværket.