Borgmesteren: "Alle vil Fredericia det bedste"

Borgmesteren:

Christian Bro (A) overtog borgmesterkæden i Fredericia midt i en valgperiode efter Steen Wrist fandt nyt arbejde. Nu, med et kommunalvalg lige om hjørnet, ser borgmesteren tilbage på en turbulent tid og frem mod at løse byens udfordringer, hvor især folkeskolen og de unges fremtid står øverst på dagsordenen

Det var med “forholdsvis kort aftræk”, at Christian Bro overtog borgmesterkæden den 23. april sidste år, efter at daværende borgmester Steen Wrist valgte at søge nye udfordringer. Overgangen var en “pænt stor omvæltning”, fortæller borgmesteren, der gik fra at være udvalgsformand til at stå i spidsen for byrådet.

Det første år har ikke været uden udfordringer. Christian Bro lægger ikke skjul på, at perioden har været “forholdsvis turbulent til tider.” Han peger blandt andet på et budgetforlig uden om Socialdemokratiet og interne omrokeringer i partiet. På trods af den stormfulde start har han fundet sig til rette i rollen.

“Jeg holder umådeligt meget af det job her. Man møder så mange engagerede og virkelig aktive mennesker, der vil Fredericia det bedste,” fortæller borgmesteren i et interview på DanmarkC TV.

“Jeg synes faktisk, at det går rigtig godt”

Borgmesteren ser en by i positiv forandring. Fredericia er inde i en markant udvikling, hvor byen bevæger sig fra at være en traditionel arbejderby til en kommune med et mere varieret erhvervsliv. Ifølge Christian Bro er der en bevidst strategi om at dreje fokus fra ren transport og logistik mod mere produktion og grøn omstilling. Han fremhæver nye store arbejdspladser som Dansk Retursystems nye fabrik og Energinets store domicil som eksempler på en transformation, der skaber flere faglærte og højtuddannede jobs.

Denne udvikling er sket over de seneste 20 år, hvor store arbejdspladser som Kemira er lukket.

“Man må jo bare sige, så er det jo lykkedes. at trække sig selv op ved hårrødderne,” siger Christian Bro om byens evne til at genopfinde sig selv. Samtidig er bylivet blomstret op med caféer og spillesteder som Tøjhuset og ikke mindst Fredericia Musicalteater, hvilket gør Fredericia til det, borgmesteren kalder “Europas mindste storby”.

“Jeg er så lykkelig over, at vi valgte at holde hånden under, da det så allersortest ud,” siger han om beslutningen om at redde teatret.

Se hele interviewet med borgmester Christian Bro her. Video: DanmarkC TV

Største ønske er et løft til folkeskolen

Trods de mange fremskridt lægger borgmesteren ikke skjul på, at kommunen står med en alvorlig opgave. Den største udfordring er folkeskolen, hvor for mange elever ikke består afgangsprøven.

“Det er en udfordring, der næsten ikke er til at holde ud, at der er så mange af vores børn, der ikke består folkeskolens afgangsprøve,” siger Christian Bro.

Han peger på, at væksten i antallet af elever på byens privatskoler understreger problemets alvor. En kommende skoleanalyse skal danne grundlag for de nødvendige forbedringer.

“Mit største ønske for Fredericia, det er, at vi netop får styr på dem og børnene og de unge. Det fortjener de, det fortjener familien, og det fortjener vi også som by,” afslutter han.