Læserdebat af: Kirsten Hassing Nielsen, næstformand i Senior- og Socialudvalget for Det Konservative Folkeparti
Vi skal have langt flere visioner for ældreområdet i Fredericia. Det skylder vi de ældre, de kommende generationer af ældre og alle de medarbejdere, som hver dag løber stærkt for at nå de mange opgaver. Derfor skal vi også have langt mere fokus på den kvalitet, der leveres og de vilkår som medarbejderne har, for at udføre arbejdet.
Tilbud om rengøring er en væsentlig del af kvaliteten på ældreområdet. I Fredericia er det besluttet, at der kan tilbydes rengøring hver 14. dag. Jeg er ærgerlig over, at det ikke er mere, men det er for mig en vigtig prioritering, at den rengøring der leveres er af en høj kvalitet.
Rengøring er ikke bare en praktisk nødvendighed, hvor det handler om at holde et hjem rent. Det handler også om et grundlæggende ansvar for at sikre værdighed og trivsel for vores ældre, så de føler sig trygge og komfortable i eget hjem.
Derfor er det relevant, at vi spørger os selv, hvordan den rengøring de ældre får, er i dag.
Det er i hverdagen hos den ældre, vi får de bedste svar på, hvad der fungerer godt, og hvad der ikke fungerer. Ikke alle ældre har ressourcer til at give besked, hvis det ikke fungerer. Hvis deres rengøring ikke fungerer, eller de ikke får det tilbud, som de har ret til, er de endnu mere afhængige af vores ansvarlighed.
Rehabilitering for ældre, er en god ting, og det er vigtigt, at vi hjælper den enkelte ældre, så man i videst mulige omfang kan klare hverdagen selv. Men rehabilitering må ikke gå for vidt.
Det er på høje tid at vi drøfter indholdet og dermed kvaliteten af den rengøring, der leveres. Borgerne fortjener kvalitet, men det gør medarbejderne også, da det handler om, at de oplever at have tid til den opgave, de er ansat til. De penge vi allerede bruger på rengøring, skal bruges bedst muligt, og derfor skal vi i langt højere grad stille spørgsmål til, hvordan de ældre, deres pårørende og medarbejderne, oplever det, der leveres i dag.
Som næstformand i senior- og socialudvalget ligger det mig meget på sinde, at vi har en god ældrepleje i Fredericia, hvor vi investerer i kvaliteten. Og at prioritere kvalitet behøver ikke nødvendigvis koste mere. Måske tværtimod.
Derfor vil jeg og Det Konservative Folkeparti arbejde for at få lavet en undersøgelse af, hvordan de ældre i Fredericia oplever den rengøring, de får i dag. Kun ad den vej kan vi skabe de bedste forudsætninger for at de ældre får den rengøring, de har brug for.