“Kong Gulerod” fundet
Dansk Firmaidrætsforbund kårer torsdag d. 8.1. Årets største sundhedsfremmer, Fakhrullah Habibi, fra Electrolux med titlen “Kong Gulerod”. Kollegerne har i samarbejde med Dansk Firmaidrætsforbund arrangeret kåringen som en overraskelse for Fakhrullah, der indtil d. 8.1. kun ved, at han er blandt de indstillede til hæderen.
25 årige Fakhrullah Habibi, der kom til Danmark fra Afghanistan i 7. klasse, blev udlært Handelsassistent med specialet salg hos Electrolux i 2012 og er i dag ansat som Marketing & sales assistant i Electrolux. Fakhrullah er et meget aktivt medlem af firmaets Sundhedsteam, og det er kollegerne, der har indstillet Fakhrullah til hæderen som anerkendelse for hans smittende engagement, og sunde initiativer, som bidrager til at involvere selv de mindst sundhedsinteresserede.
Temaet for fejringen bliver naturligvis sundhed – og Fakhrullah bliver som en del af fejringe udstyret med både krone, kappe, gulerodsscepter og “rigsæble”.
Se indslaget i nyhederne torsdag.