
Brandtest hos Crossbridge Energy

Vandfontæner ved Egeskovvej onsdag formiddag
I Fredericia vil man onsdag formiddag kunne støde på et usædvanligt syn, når Crossbridge Energy tester sit brandvandssystem. Op til seks brandsprøjter vil sende vand højt op i luften i området nær Egeskovvej, hvor tankbilerne normalt henter produkter.
Der er dog ingen grund til bekymring, understreger raffinaderiet.
“Der er altså tale om en planlagt test af brandvandssystemet,” lyder det beroligende fra Crossbridge Energys pressechef, Torben Øllegaard Sørensen, i en pressemeddelelse.
De foregående dage er der testet andre steder på raffinaderiets område, som strækker sig over hvad der svarer til omkring 180 fodboldbaner. Sikkerhed og beredskab har højeste prioritet for Crossbridge Energy, fortæller pressechefen.
Crossbridge Energys beredskab omfatter udover det faste materiel som brandrørsystemet også fire brandbiler, og så er ca. 130 af de 300 medarbejdere brandmandsuddannede.
Hvert kvartal træner de alle i brugen af det udstyr, som Crossbridge Energy har, og en gang årligt er de alle til supplerende uddannelse på brandskolen i Esbjerg, oplyses det i pressemeddelelsen.